Kültürünü, sanatını ve leziz yemeklerini keşfedeceğiniz Eskişehir gezilerinizi gelin beraber yapalım.

Türkiye'nin kültür ve sanat merkezi Eskişehir.

Öncelikle blog sayfama gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim. Beni takip eden gezi tutkunu misafirlere sonsuz teşekkürlerimi iletirken sizlerle paylaştığım bilgiler ve yerlerle ilgili yazılarımı aktarmaya devam edeceğim. Yorumlarınız ve beğenileriniz bana ilham verirken, paylaştığım yerlerin bilgilerinden yararlanmanız da bana mutluluk vermektedir. Bu hafta sizlere Türkiye'nin sosyal ve kültürel alanda en kapsamlı faaliyetlerini sürdüren, şehircilik anlamında örnek bir kent olan Eskişehir ilinden bahsetmek istiyorum.

 

eskisehir_1

Bir öğrenci şehri olan Eskişehir ülkemizin en kalabalık 21. şehri olarak konumlanmıştır. 1993 yılları arasında Büyükşehir ünvanına kavuşan il, o günden itibaren gelişmekte ve turizm bakımından biraz daha ön plana çıkmaya başlamıştır. Kültür ve sanat alanında birçok faaliyet gösteren il, Eskişehir Anadolu Üniversitesi sayesinde bu aktivitelerini daha çok göz önüne çıkarmayı başarmıştır. Bu başarılarını Eskişehir, 3. kez Belediye Başkanı seçilen Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'e borçludur. Kente farklı bir soluk getiren Büyükerşen, yaptığı hizmetlerle başarılarına başarı katmaktadır.

 

eskisehir_2

Eskişehir'e geldiğiniz vakit yapabileceğiniz birçok aktivite vardır. En yakın illerden Ankara, buraya haftasonu gelmek isteyenlerin en kısa yolla ulaşabilecekleri yerler arasındadır. Hızlı tren sayesinde sadece 1 saat 30 dakikada ulaşabileceğiniz Eskişehir, özellikle Ankara'da ikamet eden gezginler için vazgeçilmez bir gezi merkezi haline gelmiştir. Eskişehir'in ortasından geçen Porsuk Çayı gondol eşliğinde gezebileceğiniz alternatiflerden biridir. Kendinizi İtalya'nın ünlü Venedik bölgesinde gondolla gezdiğinizi sanabililirsiniz.

 

eskisehir_3

Kültür ve sanatla iç içe olan il, yollarında görebileceğiniz birçok heykel görebilirsiniz. Eskişehir'in çeşitli yerlerinde ayrıca hediyelik eşyalar satın alabilir, ünlü lületaşı eserlerinden oluşturulmuş çeşitli eşyalar satın alabilirsiniz. Birazcık acıktıysanız açlığınızı bastıracak çibörek, bir çayla size eşlik edecek güzel aperatiflerindendir. Akşam iyi bir yemek kendinize hediye etmek istiyorsanız meşhur Balaban Kebabı sizlere eşlik edecektir. Yemekten sonra ağzınızı birazcık olsun tatlandırmak istiyorsanız Met ve Nuga helvasını kesinlikle öneririm.

 

eskisehir_4

Eskişehir gezilerinizde mutlaka görmeniz gereken diğer bir yer olan Eskişehir Balmumu Heykeli sizleri şaşırtacak ve gönlünüzde derin izler bırakacaktır. Bugüne kadar yaşamış siyasetten bilime, sanattan tiyatroya birçok değerli insanın balmumu heykellerine rastlayacağınız müze, sizleri kesinlikle büyüleyecektir. En başta etkileneceğiniz heykellerden biri olan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk heykeli, birebir boyutlarda sergilenen heykeller arasındadır. Bir haftasonu da olsa bu güzel ile gezmek için vaktinizi ayırmanızı dilerim.

 

eskisehir_5

Elimden geldiği kadar kısa bilgilerle sizlere ulaşabileceğiniz yararlı bilgileri blog sayfamda her daim vermeye çalışmaktayım. Eskişehir'in genel hatlarını paylaşırken beni de şaşırtan bu değişim, gerçekten hizmetin doğru olarak kullanıldığı zaman ne kadar yararlı bir hale dönüştüğünü gösmekteyim. Beni en fazla etkileyen unsurlardan biri ise Balmumu Heykelinin gelirinin kimsesiz çocuklara okuma ve barınma imkanı veren vakıfa hizmet etmesidir. Türkiye'de görebileceğiniz birçok yeniliği burada görebilirsiniz. Vakit varken Eskişehir gezilerinizi ertelemeyin.

 

eskisehir_6

Etiketler
Online Rezervasyon